Η Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης ενημέρωσε την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία (C.E.V.), μέσω και του εκπροσώπου της σε αυτήν, Αχιλλέα Μαυρομάτη, για βίντεο, το οποίο παρουσιάζει τους αθλητές της χώρας με την εν λόγω αμφίεση, ζητώντας να τηρηθούν "τα συμφωνηθέντα μεταξύ των δυο χωρών" και την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία "να πράξει τα δέοντα".
Σε κάθε περίπτωση, δεν είναι η πρώτη φορά που η Ελλάδα έρχεται αντιμέτωπη, σε οποιονδήποτε τομέα, με ανάλογη στάση από τους Σκοπιανούς, που εξακολουθούν, με κάθε ευκαιρία, να οικειοποιούνται το όνομα της Μακεδονίας, μέχρι το σημείο που τους επιτρέπουν τυχόν παρεμβάσεις ή τυπικοί περιορισμοί.